top of page

 

O MENI

Zovem se Sandro Skansi i izvanredni sam profesor na Fakultetu hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu i AI developer. Predajem logiku, umjetnu inteligenciju i suvremenu filozofiju na Fakultetu hrvatskih studija te kognitivnu znanost na Filozofskom fakultetu. Moje istraživanje usmjereno je na obradu prirodnog venetskog jezika, neuralne enkodinge za LLM-ove i povijest umjetne inteligencije i kibernetike. Izgradio sam AI sustave za telekome, banke, osiguravajuća društva i vladine agencije. Doživotni sam član AAAI, član Hrvatskog filozofskog društva i Veneti nel Mondo.

image0(23).jpeg

HOBIJI

Prije sveučilišne pozicije radio sam kao softverski inženjer informacijske sigurnosti, data scientist, a kasnije i kao mid-manager u A1 Telekomu. Uvijek sam kodirao u Pythonu i djelić mog koda može se vidjeti na mojoj Github stranici (korisničko ime: skansi), ali većina vlasničkog koda nije javno dostupna. Kad sam bio dijete volio sam Warhammer 40K, točnije Necromundu. Još uvijek guglam o tome i donekle pratim nove stvari, ali nisam igrao već desetljećima. Od igara, bio sam obožavatelj franšize Fallout od 1996. do danas. Odrastao sam beskrajno gledajući Pulp Fiction, još u doba VHS-a, i volio sam Star Trek TNG i Simpsone. Parks and Recreation, The Office (SAD) i Doc Martin moje su novije omiljene serije, a volim hrvatsku emisiju Crno-bijeli svijet.

Igrao sam ragbi za RK Zagreb i čak sam imao dvije utakmice za Hrvatsku U18. Danas se bavim sportskim streljaštvom, gdje sam osvojio nekoliko regionalnih medalja u disciplini pištolj velikog kalibra precizno (začudo, sve srebrne), a sve više se bavim long range streljaštvom. Politički sam beskompromisni libertarijanac, ali u Hrvatskoj libertarijanac nema izbora nego pristati na kompromis. Dvojezičan sam na hrvatskom i talijanskom, a znam engleski i venetski. Znam u manjoj mjeri još nekoliko jezika, ali nisam ni približno dovoljno tečan u njima da ih uopće spomenem.Volim njemačke ovčare i konje, ali u zadnje vrijeme su mi se jako sviđaju mačke. Ne postoji životinja koje se bojim i većina ljudi koji me poznaju kaže da sam trebao biti veterinar. Volim planinariti, a najdraže su mi planine u Nacionalnom parku Risnjak, iako je i Zavižan bio prekrasan. Kao i svi članovi moje obitelji, imam skipersku dozvolu, ali je nikada nisam koristio.

O MOM PREZIMENU

Scansi (ili Scanzi, kako je kasnije zapisano na standardnom talijanskom jeziku) bila je venecijanska, a prethodno gibelinska obitelj porijeklom iz Bergama. Početkom 15. stoljeća, Joan-Batista de Scans, trgovac, seli se iz Bergama u Bresciu. Oženio je kćer grofa Francesca de Terzi (starijeg) i preuzeo grb Terzi kao svoj, te je ušao u Patricijsko vijeće Brescie kao njegov nasljednik. Terzi i njihovi kadetski ogranci, Scansi i Lana de Terzi bili su vrlo angažirani u pristupanju Brescie Republici Veneciji. Godina je najkasnije 1426. od te godine Brescia ulazi u Republiku. Bili su stara brescianska obitelj, evidentirana prije zatvaranja sabora 1488. godine.

Jedna grana Scansija napustila je Bresciju nakon Kandijskog rata, prihvativši pagu de guaso i preselivši se u Sumartin na Braču. Do pada republike 1797. obitelj Scansi više nije postojala u Bresci, ali je drugi ogranak obitelji preživio u Milanu do 1910., kada je udovica generala Egidija Osija, Maria Scansi-Osio umrla u loži Osio-Scansi u Milanu. Godine 1700. u Sumartinu na Braču rođen je Bartolomeo Scansi. Iako je Bartolomeovo ime napisano i na venecijanskom i na latinskom jeziku, točan datum rođenja nije zabilježen, a zanimljivo je da nema zapisa o imenima njegovih roditelja. Bartolomeovo drugo dijete, Pelegrini Scansi (r. 1735.) predak je svih trenutno živućih Skansija.

Pelegrini, koji je nosio i nadimak "Piero", bio je treća generacija rođena na Braču, a punoljetnost je dočekao gotovo sto godina nakon doseljenja obitelji na Brač. S sjećanjem na Bresciu i slavne dane obitelji davno u prošlosti, Pelegrini je radio kao klesar, gdje posebno treba istaknuti njegov rad na Makarskoj crkvi 1760. Zabilježeno je da je na tornju radio 41 dan, s titulom zidarskog majstora, što govori da je bio pismen i donekle obrazovan. Obitelj Skansi na Braču je s vremenom postala pomorska obitelj, a moj prapradjed Luca bio je posljednji član obitelji koji je bio izvorni govornik venetskog jezika i za života je promijenio način pisanja svog imena i prezimena na "k". Luca Scansi posjedovao je nepoznat broj brodova, ali bilo je sigurno da je imao barem jedan brod, a nabavio je i drugi brod, braceru po imenu Mirvami. Njegov sin, Petar Skansi, za života je bio vlasnik i suvlasnik nekoliko brodova, među kojima je njegov ponos bio njegov loger Darko, kupljen u čast njegovog prvog sina, mog djeda, kojem je bio kapetan do kraja Drugog svjetskog rata, kada je legalno ukraden kroz nacionalizaciju kao i svi ostali njegovi brodovi.

Najčešće trenutne varijacije koje koriste iseljenici (osim "Skansi" i "Scansi") su "Skansie", "Scansie" i "Scanzi", a nalaze se uglavnom u Argentini, Novom Zelandu i SAD-u. Postoji zanimljivost vezana uz prezime Skansi. Dalmatinsko-hrvatski prepoznaje glagol "skansati", koji znači "prosipati svoje bogatstvo". Glagol je vjerojatno izveden iz obiteljskog imena (a ne obrnuto) u odnosu na izgubljeno obiteljsko bogatstvo.

Reference:

Dizionario storico blasonico delle famiglie nobili e notabili italiane estinte e fiorenti vol.II, p. 503, Comm. G.B. di Crollalanza,, Pisa 1888.

Alessandro Augusto Monti della Corte. 1960. Le Famiglie del Patriziato Bresciano. Brescia: Fratelli Geroldi.

https://www.geni.com/people/Bartul-Skansi/6000000017186298032
https://it.wikipedia.org/wiki/Nobiltà_bresciana

Bilić, D. Izgradnja zvonika katedrale u Makarskoj.

Boranić, D. i Rubić, I. 1950. Zbornik za narodni život i običaje južnih slavena, knjiga 34. Zagreb: JAZU.

image0.png
image0(21).jpeg

Grb obitelji Scansi iz Dizionario storico blasonico delle famiglie nobili e notabili italiane estinte e fiorenti sv.II, str. 503, Comm. G.B. di Crollalanza, Pisa 1888. i Le Famiglie del Patriazato Bresciano, Brescia 1960.

Sumartin Petar Skansi

Posjedi Petra Skansija u Sumartinu nakon zapljene i nacionalizacije 1946. godine (plavo)

Povijesni posjedi obitelji Scansi (sve grane, uključujući izumrle):  

  • Dijelovi Sumartina (Brač), Hrvatska 

  • Dijelovi Brusje (Hvar), Hrvatska 

  • Palača Trappa-Scansi, Piazza Aldo Moro 9, Quinzano (Brescia), Italija 

  • Villa Scansi, Via Biondella 9, Verona, Italija 

  • Loža Osio-Scansi, Piazza dei Mercanti 9, Milan, Italija 

  • Palača Scansi, Via Carlo Alberto 1, Monza (Milan), Italija

bottom of page